Neljapäev, 28. juuli 2016

Netflix- mida vaadata?

Olgu kohe öeldud, et meil kodus kaabeltelevisiooni ei vaadata. On küll tasuta digi TV kanalid aga neid ei vaata keegi. Lapsed ei vaata, meie ei vaata. Alguses vaatasin küll näiteks kell 21:00 Aktuaalset kaamerat ETV pealt, aga nüüd pole ka seda vist juba aasta aja jooksul teinud.
Miks ma ei vaata telekat? Üldiselt pole mul selleks aega või on mind huvitavad saated ja seriaalid valel ajal. Varem meeldis mulle vaadata saateid, mis rääkisid loomade elust ja selleks, et selliseid saateid näha, oli vaja liituda Starmani või Elioniga, et näha näiteks National Geographicut. Elades maa piirkondades aga sellist võimalust pole. Siin on ainuke variant digibox ja ma küll ei ole enam hindadega kursis, aga mulle tundus jaburana maksta eraldi interneti eest keskeltläbi 30.- pluss veel televisiooni eest. Internetist saab ju tänapäeval kõike näha/otsida/teada/vaadata. Niisiis juhtuski, et kui jaanuarist tuli Eestisse Netflix, võtsime kohe proovikuu ja pärast seda jäimegi Netflixi kasutama.
Jah, seal pole võibolla Eestis kõige populaarsemaid seriaale nagu näiteks "Troonide mäng" ja "Elavad surnud", kuid see eest on teisi põnevaid seriaale, ja ausõna, need üle 3 hooaja kestvad seriaalid on lõpuks päris tüütud ka... Seega olen sealt leidnud niimõnegi seriaali, mida vaadata. Filmidega on seal aga väga kehvasti, pole siiani veel midagi huvitavat leidnud. Pole isegi vaadanud mitte. Kuid see eest on lastenurgas olemas nii palju multikaid, et neid ei jõua vist küll mu lapsed mitte kunagi ära vaadata.
Kahjuks küll jah minu lastel jäävad olemata mälestused, mis minul on lapsepõlvest väga kiivalt meeles. Näiteks esmaspäeva õhtul kell 21:00, kuidas kõik me kolm õde ja vend, koos ema-isaga, kogunesime teleka ette, et vaadata "X-files´i" järjekordselt põnevat osa. Ja kui tuli reklaamipaus tormasid kõik üksteise võidu wc-sse või kööki, et kiirelt teha üks võileib või juua klaasike piparmündi teed.
Või siis kuidas me kell 16:45 koos vennaga vaatasime "Knight Riderit", "A-rühma" või "MacGyverit"- oooo, kui ilus ja tark mees, tundus mulle 13.-14. aastasele tüdrukule, toona Richard Dean Anderson...

Pildi asukoht

Noh, enam vist mitte nii ilus... :)
Aga tagasi teema juurde, mida ma siis Netflixist vaatan ja vaadanud olen?
"Stranger Things" (2016) on Netflixi oma seriaal ja üks viimase aja kaasakiskuvamaid seriaale, mida olen vaadanud. Ilmus see 15. juulil ja esimesed 6 osa vaatasin järjest ära kohe 16. ja 17. juulil. Ülejäänud 2 said vaadatud 23. juulil.
Peategelasteks on lapsed, kes elavad 80.-ndate Ameerikas, ning selles mõttes on see seriaal nagu Freddy Krueger omal ajal. Algusmuusika ja video tekitavad sinus imelikke külmajudinaid üle selja jooksvat ja seriaali lõpp on samamoodi mitmeti mõistetav nagu 80-ndate õudusfilmides tavaks oli. Mitte nii nagu tänapäeva filmides, et üks inimene on kindel, et asi lõppes nii ja teine et ei, hoopis teisiti. Vaid seriaal lõppeb ära ja mõnes mõttes sa nagu vihastad, kuna lugu jääb poolikuks. Enne lõputiitreid teevad tegelased asju, mis tunduvad kahtlased aga nendel tegevustel võib olla nii palju erinevaid põhjusi, et sa lihtsalt mõtled ja mõtled, mida üks või teine võiks tähendada ja ei saa seriaali oma peast enam välja pikka aega.
Soovitan kõigil seda seriaali vaadata, tegu on huvitava müstilise õuduslooga millest ei puudu sõprus, armastus ja perekonnaväärtustamine. See kõik aga on esitatud läbi omapäraselt koomilise vaatenurga ja mis kõige tähtsam- seriaal on kogu aeg üli põnev :)


"The 100" on vaieldamatult minu lemmik seriaal viimase kahe aasta jooksul. Esimene hooaeg ilmus aastal 2014 ja oli algusest peale üli põnev. Kriitikutel on selles suhtes õigus, et tegu on seriaaliga mille iga hooaeg oleks nagu eraldi seriaal. Hetkel on ilmunud kolm hooaega, neljas peaks ilmuma 2017. a kevadel ja ootan seda juba nüüd.
Lugu räägib maailmast, kus inimesed on elanud 100 aasta vältel kosmoses, arvates et elu Maal on hävinud ja elamiskõlbmatu. Nüüd aga on saabunud päev, kus otsakorrale on saanud kosmoses olevad varud selleks, et kõigi seal olevate inimeste elud saaks säilida. Selle tulemusel otsustatakse saata maale 100 kriminaalses korras karistatud 16.-18. aastast noorukit, keda muidu ootaks ees hukkamine nende 18. aasta sünnipäeval.
Seriaal räägibki sellest, mida noored eest leiavad ja kuidas omavahel olelusvõitluses hakkama saavad. See mille nad maalt eest leiavad on aga sootuks midagi muud, mida kõik olid arvanud.
Seega, kui suveööd igavavõitu tunduvad, siis vaadake kindlasti seda seriaali.

"Black Sails" on vaieldamatult minu teine lemmik seriaal, mille uue hooaja ilmumist Netflixi ma kannatamatult ootan.  Seriaalil on kokku kolm hooaega (2014. a, 2015. a ja 2016. a), millest Netflixis saadaval 2 esimest. Lugu räägib piraatidest ja ma armastan piraate! Võimalik, et tegu on rohkem mehi paeluva seriaaliga, kuid minu südame on tõeliselt võitnud seal üht peategelast mängiv naisterahvas, kes peab end pidevalt meeste maailmas tõestama. Nimelt on tal vaja sõlmida koostöölepinguid külmavereliste piraadikaptenitega. Selles seriaalis on paras hulk poliitikat ja ka reaalne ajalooline taust on täitsa olemas. Võimatu armastus ja inimeste kinnisideed, kättemaksu himu, pettused ja inimsuhteid. Miks ma pean seda rohkem meeste seriaaliks? Kuna seal on päris palju vägivalda, mis on suunatud naiste vastu ja vahel on päris valus seda kõike vaadata.

"Vikings" on 2013. aastal alguse saanud seriaal, millel nüüdseks on juba 5 hooaega. Netflixis saadaval kahjuks vaid kaks. See on seriaal, mille vaatamine on mul hetkel pooleli. Kaks osa on veel teise hooaja lõpust vaatamata.  Ka see seriaal põhineb tegelaskujul kellest ajaloos on märke, kuid kindlaid tõendeid selle kohta, kes ta oli ja millist elu elas ei ole. Võimalik et tegu on lihtsalt erinevate legendidega.
Lugu räägib Viikingite talupojast, kes tõuseb külavanema seisusesse ja hakkab vallutama tundmatuid mandreid, st siiani siis Inglismaad. Läbi seriaali saame me tutvuda Viikingite kommete, uskumuste, ning nende igapäevaste muredega, mis tolle ajaga kaasas käisid. Mind isiklikult on kogu Viikingi teema paelunud nii kaua, kui ma mäletan. Kust nad tulid, kes nad olid jne. Seriaali juures ongi minu jaoks kõige põnevam just see- millised olid nende pulmakombed, rituaalid jne.
Esimene hooaeg meeldis mulle väga, teine hooaeg jätab alguses natuke rohkem külmaks. Samas lööb just teises hooajas välja peategelase esimese abikaasa tugevalt karismaatiline isiksus. Naine, kes pigem sureb, kui, et rüvetab enda ja oma laste au ning õigusi. Just läbi tema ja Ragnari teise naise on seriaalis toodud välja naiste tähtsus ühiskonna säilimiseks, ning erinevad naiste tüübid.
Huvitav ja ajalooliselt veidi hariv seriaal, feministidele ka kindlasti meeldiks :)

"Under The Dome" on 2013. aastal ilmunud siiani 3 hooajaline seriaal, mida hakkasin kohe alguses juba vaatama, kuna tegu on Stephen Kingi loominguga. Kahjuks aga pole kolmas hooaeg veel Netflixi jõudnud, ise arvan, et põhjus selles, et ka mingi eesti kanal näitas seda ja seega pole Netflixil õigust siin uuemat hooaega näidata. Samal põhjusel usun, et pole ka Netflixis "Outlanderi" teist hooaega.
Lugu ise aga räägib külast, mis ühel päeval seletamatul kombel jääb nö "Kupli alla kinni", ehk siis kogu küla on kaetud läbipaistva klaas kuppliga ja keegi ei pääse sisse ega välja. Miks nad seal on? Kauaks neil jätkub toitu? Kes peaks keda kuulama? Kuidas on kuppli olemasolu üldse võimalik? jne on küsimused, mis kerkivad esile seriaali jooksul. See seriaal võibolla meenutab oma olemuselt kunagist "Losti", mis ausalt naelutas mind omal ajal küll teatud päeval ja kellaajal teleka taha.

"Outlander" (2015) on pigem selline naiste seriaal 17. sajandi šotimaast. Sellest on olemas ka raamat- Diana Gabaldon "Võõramaalane". Raamatuid ma lugeda kahjuks pole jõudnud, aga plaanis on see lähiajal ette võtta.
Nimetan seda naiste seriaaliks sellepärast, et tegu on armastuslooga. 1945. aastal elav Claire rändab segaste asjaolude tagajärjel ajas tagasi, ning armub seal endast nooremasse mehesse-Jaimesse. Kogu asja teeb segaseks, et Jaime vihavaenlaseks on naise tänapäeva elus oleva abikaasa Franki esivanem, ning välimuselt äravahetamiseni sama mees- Jonathan. Kuid iseloomult on tegu väga julma ja sadistliku mehega, kes on võtnud oma eesmärgiks iga hinna eest hävitada Jaime ja kõik kellest mees hoolib.
Seriaal on jällegi veidi ka ajalooline puudutades tolle aja ühiskonna probleeme nagu nõiajaht, talupoegade õigused, šotlaste kombed jne. Võimalik, et osadele vaatajatele hakkaks vastu Jonathani sadistlikud teod, mis on seriaalis väga detailselt välja toodud, ning mõni nõrganärvilisem inimene võibolla ei suudaks seda sellisel kujul vaadata.
Kahjuks on Netflixis ainult esimene hooaeg, ja selle arvatavatest põhjustest sai räägitud juba eelmises lõigus.

"12 Monkeys" on seriaal, mis põhineb sama nime kandnud filmil, mis esilinastus 1995. aastal, filmis mängisid Bruce Willis ja Brad Pitt.
Üli kaasahaarav ja huvitav seriaal tuleviku maailmast, kus tänapäeva ühiskonna on hävitanud viirus. Peategelane üritab ajas tagasi rännates viiruse levikut peatada, kuid kas ajaga mängimine on ikka hea mõte? Läbi ikka uute ja uute katsete saab ta teada üha uusi detaile viiruse olemusest ja sellest kuidas kõik on seotud ka tema enda eksistentsiga. See mida ta lõpuks teada saab on aga päris kohutav teadmine, et seda elu lõpuni oma hinges kanda.
Seriaalil on kaks hooaega, esimene ilmunud 2015. aastal ja teine 2016. Teine hooaeg Netflixis veel saadaval ei ole.

"I Zombie" on hetkel minu vanniskäimise seriaal. Ehk siis, sari mida vaatan meelelahutuseks hetkedel, mil on vaja pesu kokku panna, kartult koorida või näiteks mitu tundi vannis mõnuleda. Tegu on hetkel 2 hooajalise seriaaliga, esimene ilmus aastal 2015 ja mõlemad hooajad on Netflixis olemas. See on sellise kerge sisuga detektiivi-zombie segu film. Ehk siis pärast seda, kui noor naine segastel asjaoludel saab zombieviiruse, paiskub kogu tema elu pea peale. Et jätkata normaalse inimese elu on tal vaja süüja inimajusid, ning nende saamiseks läheb ta tööle laipade lahkajana. Iga kord, kui ta on kellegi aju söönud, saab ta aga endale ka selle inimese mälestused, ning oskused ja see annab talle võimaluse hakata lahendama mõrvu. Samaaegselt tuleb tal aga tegeleda oma segase eraelu ja kahtlaselt tegutseva zombie rühmitusega.
Kui muud pole teha, siis see seriaal sobib aja sisustamiseks küll.

"Hemlock Grove" oli minu vanniskäimise seriaal enne "I zombiet". Ka see on Netflixi oma seriaal. Ilmselt on see pigem nooremale vaatajaskonnale suunatud seriaal. Esimeses hooajas tundub kogu asi suht jabur- seosed tegelaste ja sündmuste vahel loksuvad paika alles lõpu osades. Seriaalil on kolm hooaega ja sealt ei puudu ei libahundid, inimverd ihaldavad olendid ega ka teised müstilised tegelaskujud.


"Shadowhunters" (2016) on samuti Netflixi oma seriaal, mille idee tuli 2013. aastal ilmunud samateemalisest filmist. Kui ma ei eksi on film tegelikult üks ühele seriaal, ainuke erinevus on et näitlejad on teised. Hetkel on ilmunud vaid esimene hooaeg, kuid kui olen õigesti aru saanud on vist tulemas ka teine. Tegu vist jälle veidi nooremale vaatajaskonnale mõeldud filmiga. Kuna mu mees ei suutnud seda vaadata rohkem, kui esimest osa (me nimelt vaatame enamus seriaale koos), sai ka sellest mu nö vanniskäimise seriaal.
Peategelaseks on teismeline tüdruk, kes saab teada, et tal on supervõimed, ja et lisaks kõigile tavalistele inimestele siiani teadaolevale maailmale, on olemas veel teine maailm, mida teised ei näe. Kogu lugu vürtsitab tüdruku nohkarist sõber, kes on temasse lootusetult armunud, ning teine sõber, kellesse tüdruk ise lootusetult armub. Kahjuks aga just siis kui ilmneb, et tunded on vist vastastikkused saavad noored teada, et on vist õde ja vend. Ühesünaga tegu sellise võimatu armastuse ja noorte probleeme hõlmava filmiga.

"Orphan Black" on 2013. aastal ilmunud kolmehooajaline seriaal. Hakkasin seda vaatama aprillis ja alguses oli see päris huvitav. Seriaal räägib veidi eluga pahuksisse läinud noorest naisest Sarahst, kes ühel päeval näeb juhuslikult pealt kuidas üks teine naine teeb enesetapu. Lootes, et naise kotis on midagi väärtuslikku varastab ta selle, ning enda jahmatuseks avastab hiljem, et naise välimus on tema omaga identselt sarnane. Nii otsustab Sarah, et elab ise edasi tundmatu naise elu, võttes üle tema identiteedi. See aga paiskab noore naise uskumatu tõe otsingule ja tema peas hakkab kõlama aina tugevama häälega küsimus- "Kes ma olen?"
Olen seda seriaali vaadanud teise hooaja kolmanda osani ja siis on jäänud pooleli. Ma ei mäletagi enam täpselt miks. Võimalik, et mul jäi see pooleli, kuna ta kisub väga keeruliseks ära ja mul on seriaalide ja raamatutega nii, et kui need on nii keerulised, et hakkan neis leidma loogika vigu, siis ma neid väga enam vaadata/lugeda ei taha. Võimalik, et seal oli neid vigu palju või siis jäi seriaal lihtsalt toppama ja venima. See mulle ka ei meeldi.

Veel on mõned seriaalid mida vaatasin alguses aga mis mind lõpuks enam ei huvitanud ja mida ma kindlasti enam edasi ei vaata:
"Orange is the new black", "Jessica Jones", "Between" "Gilmore Girls" ja võibolla veel mõni.

Panen kirja ka seriaalid, mida ma tahaksin Netflixist vaadata:
"Marco Polo", "Misfits", "House of cards", "Open heart".

Kindlasti lisandub siia seriaale veel ja kui mul midagi jälle vaadatud saab või leian midagi uut ja põnevat panen kindlasti siia jälle kirja.

Mida sina arvad kaabeltelevisiooni tulevikust? Kas oled Netflixi kasutaja nagu mina?

7 kommentaari: